Amsterdam’da efsane bir Turk Kadını: Güner Kuban

 

İlhan KARAÇAY yazdı:
Bir kadın nasıl efsane olur. Bu kadın hep ilkleri gerçekleştirmek isterse tabii ki efsane olur.

Güner Kuban işte böyle kadınlardan biri.

Kendisi ünlü Çerkez Ethem’in yeğeni olur.

Türkiye’den sürüldükleri zaman Yunanistan’a yerleşirler. Güner Kuban Yunanistan’da yetişr ama sonra kendini dünyaya salar. Amerika’dan sonra Hollanda’ya gelir. Amsterdam’da
“De Poort van Amsterdam” ismli muhteşem bir turistik kompleks  açar.

1973 yılıydı Tercüman Gazetesi’nin Spor Müdürü Necmi Tanyolaç Ajax’ın Avrupa Şampiyonluğu kutlamalarınıizlemeye gelmişti. Tanyolaç ile Güner Kuban’ı açılış törenine gitmiştik. 4 katlı bir binaya serpiştirilmiş olan “De Poort van Amsterdam” gerçekten muhteşemdi. Buraya Hollanda’nın en ülü simaları davetliydi. Bu ünlü simalar daha sonra oranın müdavimi olmuşlardı.

Açılıa Tanyolaç ile gitmiştim ama, ben Hürriyet’e çalışıyordum. Ne de olsa Tanyolaç benim eski spor müdürümdü.

De Poort van Amsterdam’ı hem ben Hürriyet’te ve hem de Tanyolaç Tercüman’da yayınlamştık.
Daha sonra ben NOS’ta Paspoort programını başlatmıştım. Restaurant açılışından ki yı sonra bir akşam beni televizyonda izleyen Güner Kuban telefon etti. “Şimdi çok güzel bir gece kulübü açtım, gelmez misin?” diye sordu. Bir gece eşim ile birlikte Güner’in verdiği adrese gittik. Adresi bulduk ama kapıda “Homolulu” yazılı bir tabela vardı. Şaşırdık  tabii. İçeri girdiğimiz zaman muhteşem bir dekorla karşılaştık

Homolulu Hollanda’da çok ünlenmişti. Yayın organları sürekli olarak Homolulu ve Güner Kuban’dan söz ediyorlardı.
Güner Kuban’ın çok ilginç bir yaşam öyküsü vardı. Aşkları ise bu öykünün en can alıcı noktalarıydı. Google’ye girerseniz Güner’in ilginç öykülerini okuyabilirsiniz.

Güner Kuban, bir ilkten daha söz ediyordu. “Cryonicsist” diye bir kelime sarfetmişti. Açıklaması ise şu oldu: Ölmeden önce dondurulacaksın ve istediğin bir yılda yeniden diriltileceksin. Bunun için Amerika’da bir firmayla anlaşmış bile Güner.

 

Bu hizmeti veren Amerika’daki firma ile temasa geçtim. Bu dondurulma işleminin detaylarını sordum. Tekrar dirilmenin bilimsel olup olmadığını da sordum. Bu konuda çok inandırıcı yanıtlar aldım. Dünyaca ünlü Amerikalı psikolog James Bedford 73 yaşındayken dondurulmuş bile.